Poradniki

Jak położyć perfekcyjną murawę dla amatorów?

Serwis-Rozwój łączy najlepsze odmiany traw i pozwala stworzyć najlepszą powierzchnię dla twojej nowej murawy.
1

Przygotowanie podłoża

Odpowiednie rozpoczęcie przygotowań jest bardzo ważne. Dobra organizacja pozwoli zaoszczędzić czas w przyszłości. Przed rozpoczęciem sprawdź, czy gleba jest odpowiednio wysuszona – jeśli grudki przyklejają się do butów oznacza to, że podłoże jest jeszcze zbyt wilgotne.

Przekop całą powierzchnię podłoża, aby usunąć większe kamienie, gałęzie drzew i inne zanieczyszczenia występujące w ziemi. Jeśli to możliwe, pozostaw glebę na okres około tygodnia, aby zaadaptować podłoże zanim położysz murawę. Jeśli w tym czasie zacznie kiełkować trawa, będzie łatwo się jej pozbyć.

Grabiami pozbądź się wszelkich nieczystości, które pozostały w glebie podczas przygotowań. Na tym etapie zastanów się jakie miejsca wymagają (lub przeciwnie) dodatkowego użyźnienia i dosypania gleby. To istotne, gdyż wiele kupnych gleb pochodzi z renomowanych źródeł, więc musi zawierać dobroczynne składniki użyźniające glebę sprawiając, że będzie dobrze się rozwijać.
2

Deptanie ziemi

Depcz teren ze świeżo zaaplikowaną glebą naciskając całą powierzchnią ciała na pięty, poproś znajomych, aby pomogli Ci wydeptać obcasami jak największą powierzchnię terenu. Ten proces sprawi, że podłoże będzie bardziej zwarte. Na tym etapie kondycja gleby jest w stanie krytycznym. Jeśli ziemia jest mokra lub klejąca – zaprzestań działań.
3

Grabienie gleby

Grab ziemię w różnych kierunkach, aby uzyskać gładką powierzchnię. „W tym miejscu użyj nawozu organicznego lub specjalnego, wskazanego do użycia przed założeniem darni. Zaaplikuj go delikatnie grabiąc kilka milimetrów na powierzchni gleby”.
4

Wykonywanie pomiarów konieczne przed ułożeniem murawy

Opracowywanie odpowiedniej zaokrąglonej powierzchni przeznaczonej dla darni w metrach kwadratowych może przyprawić o ból głowy. Dla dokładnych pomiarów rozrysuj szkic planu ukazujący długość i szerokość powierzchni przeznaczonej dla darni. Zaznacz nietypowe cechy podłoża. Radzimy, aby zamówić 5% więcej darni, aby dopasować ją odpowiednio do przygotowanego podłoża.

„Każde zamówienie jest zbierane w rolki w metrach kwadratowych, mierzone elektronicznie i cięte przez profesjonalne żniwiarki”.
5

Zakup murawy

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że darń jest produktem organicznym pochodzącym z wielu upraw trawy. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej jest położyć rolki darni w ciągu 12 godzin od jej dostarczenia w czasie miesięcy letnich oraz 24 godzin w miesiącach zimowych. Każde opóźnienie może powodować pogorszenie stanu darni. Jeśli położenie murawy jest niemożliwe w tym przedziale czasowym, ułóż rolki na ścieżce lub podjeździe. Utrzymaj darń w odpowiednim nawilżeniu tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Unikaj aplikowania darni w bardzo gorące, suche dni lub gdy gleba jest zmarznięta lub nasiąknięta wodą.

Bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze, gdzie darń rosła w przeszłości – czy została wyselekcjonowana ze źródeł najlepszej jakości i certyfikowanych miejsc.
6

Położenie rolki

Unikaj deptania podłoża do chwili, gdy położysz darń. Po położeniu pierwszej rolki darni radzimy pracować na deskach, gdyż każde zdeptanie świeżo położonej darni może powodować powstanie nierówności. Rozpocznij kładzenie rolek darni troszeczkę poza finalnym kształtem podłoża. Możesz przyciąć wystające części do przeznaczonej powierzchni. Połóż darń w prostych liniach ostrożnie rozciągając wewnętrzne końce, które czasami mogą się podkręcać.
Upewnij się, czy końce darni są ze sobą należycie styczne.

Przemieszczaj swoją deskę po każdej rolce, aby uniknąć deptania darni. To bardzo ważne, aby ustawić na przemian połączenia na wzór murarski. Upewnij się, czy nie ma żadnych luk pomiędzy rolkami. Jeśli zażyczysz sobie ułożenia innych rolek w przeciwnym kierunku to od razu zapewni to ładny wygląd nowych pasków darni.

Powstrzymaj się od deptania nowo ułożonej darni dopóki korzenie odpowiednio się ułożą.
7

Kształtowanie Twojej murawy

Teraz możesz przyciąć trawę dostosowując ją do pożądanych kształtów dostosowując do prostych linii lub pomagając sobie ogrodowym wężem dla uzyskania nieregularnych kształtów. Na tym etapie rozważ ewentualne problemy w przyszłości spowodowane nietypowymi kształtami. Przytnij niechciane pozostałości starym nożem kuchennym lub najlepiej sierpowatym stalowym ostrzem.
8

Nawadnianie darni

Dopóki po położeniu nowej darni nie jest zapowiadany rzęsisty deszcz, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni zraszacz, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie darni. Przemieszczaj zraszacz na całej rozciągłości darni przez kilka godzin, dopóki nawilżenie nie będzie dostateczne. Powtarzaj te czynności przez 2-3 dni, dopóki po podniesieniu brzegu rolki darni nie zauważysz nowych zdrowych białych korzeni pod spodem. Ostatecznie darń powinna zakorzenić się w glebie tak, że trudne będzie podniesienie jej brzegów ręką.
9

Koszenie trawy

Kiedy darń jest już odpowiednio założona i zakorzeniona, może być już bardzo długa. Trzeba usunąć nie więcej niż 20%, w przeciwnym razie murawa może zostać uszkodzona. Rozpocznij pierwsze koszenie trawy z użyciem kosiarki z możliwością nastawienia pożądanej długości. Pamiętaj, że zbyt krótkie przystrzyżenie murawy spowoduje jej uszkodzenie. Trawa będzie rzadka, zahamowana we wzroście oraz zagrożona pojawieniem się mchu lub chwastów.

Producent murawy sportowej

ul. Sobieskiego 2,
40-082 Katowice
Pokaż na mapie
NIP: 6342744126
REGON: 241557032
ul. Bacholińska,
42-470 Siewierz
Pokaż na mapie
crossmenu