Perfekcyjna murawa dla amatorów

Przewodnik krok po kroku "jak położyć perfekcyjną murawę dla amatorów"

Serwis-Rozwój łączy najlepsze odmiany traw i pozwala stworzyć najlepszą powierzchnię dla twojej nowej murawy.

zapewnia miękką, bujną strukturę z dodatkową tolerancją cienia

daje całoroczny jaskrawy kolor idealny dla boisk i ogrodowych sportów

wzmacnia odporność na wysuszenie i powolne rośnięcie

CHCESZ POZNAĆ WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW?

Zadzwoń: 511 086 341

Uzyskanie odpowiedniego podłoża dla uprawy trawy jest bardzo trudne. Znalezienie idealnej lokacji czasami zabiera nam wiele lat. Jak mawiał słynny Wurzel Gummage „odpowiedź znajduje się w glebie” – i miał rację. Najlepsza jakość darni idzie w parze z najlepszym gruntem.

Jako, że sami jesteśmy siewcami, polegamy na naszej szerokiej wiedzy, aby znaleźć źródło najlepszych nasion na świecie. Wykonujemy rozległe rozeznanie w Polsce i całej Europie Zapewniamy, że nasze nasiona są odpowiednio przygotowywane do osiągania najlepszych standardów obowiązujących na całym świecie.

Nad spełnianiem najwyższych standardów przez naszą murawę czuwa grono najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Posługują się oni profesjonalnymi technikami i maszynami, które zapewniają darni najlepszą możliwą jakość. Przykuwamy największą uwagę do tego, aby każda rolka trawy była bujna i mocna, aby stworzyć najlepsze sportowe warunki.

Przygotowania gruntu i położenie trawy

Odpowiednie rozpoczęcie przygotowań jest bardzo ważne. Dobra organizacja pozwoli zaoszczędzić czas w przyszłości. Przed rozpoczęciem sprawdź, czy gleba jest odpowiednio wysuszona – jeśli grudki przyklejają się do butów oznacza to, że podłoże jest jeszcze zbyt wilgotne.

Przekop całą powierzchnię podłoża, aby usunąć większe kamienie, gałęzie drzew i inne zanieczyszczenia występujące w ziemi. Jeśli to możliwe, pozostaw glebę na okres około tygodnia, aby zaadaptować podłoże zanim położysz murawę. Jeśli w tym czasie zacznie kiełkować trawa, będzie łatwo się jej pozbyć.

Grabiami pozbądź się wszelkich nieczystości, które pozostały w glebie podczas przygotowań. Na tym etapie zastanów się jakie miejsca wymagają (lub przeciwnie) dodatkowego użyźnienia i dosypania gleby. To istotne, gdyż wiele kupnych gleb pochodzi z renomowanych źródeł, więc musi zawierać dobroczynne składniki użyźniające glebę sprawiając, że będzie dobrze się rozwijać.

Depcz teren ze świeżo zaaplikowaną glebą naciskając całą powierzchnią ciała na pięty, poproś znajomych, aby pomogli Ci wydeptać obcasami jak największą powierzchnię terenu. Ten proces sprawi, że podłoże będzie bardziej zwarte. Na tym etapie kondycja gleby jest w stanie krytycznym. Jeśli ziemia jest mokra lub klejąca – zaprzestań działań.

Grab ziemię w różnych kierunkach, aby uzyskać gładką powierzchnię.
„W tym miejscu użyj nawozu organicznego lub specjalnego, wskazanego do użycia przed założeniem darni. Zaaplikuj go delikatnie grabiąc kilka milimetrów na powierzchni gleby”.

Wykonywanie pomiarów konieczne przed ułożeniem murawy:

Opracowywanie odpowiedniej zaokrąglonej powierzchni przeznaczonej dla darni w metrach kwadratowych może przyprawić o ból głowy. Dla dokładnych pomiarów rozrysuj szkic planu ukazujący długość i szerokość powierzchni przeznaczonej dla darni. Zaznacz nietypowe cechy podłoża. Radzimy, aby zamówić 5% więcej darni, aby dopasować ją odpowiednio do przygotowanego podłoża.
„Każde zamówienie jest zbierane w rolki w metrach kwadratowych, mierzone elektronicznie i cięte przez profesjonalne żniwiarki”.

Zakup murawy:

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że darń jest produktem organicznym pochodzącym z wielu upraw trawy. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej jest położyć rolki darni w ciągu 12 godzin od jej dostarczenia w czasie miesięcy letnich oraz 24 godzin w miesiącach zimowych. Każde opóźnienie może powodować pogorszenie stanu darni. Jeśli położenie murawy jest niemożliwe w tym przedziale czasowym, ułóż rolki na ścieżce lub podjeździe. Utrzymaj darń w odpowiednim nawilżeniu tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Unikaj aplikowania darni w bardzo gorące, suche dni lub gdy gleba jest zmarznięta lub nasiąknięta wodą.
Bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze, gdzie darń rosła w przeszłości – czy została wyselekcjonowana ze źródeł najlepszej jakości i certyfikowanych miejsc.

Położenie rolki:

Unikaj deptania podłoża do chwili, gdy położysz darń. Po położeniu pierwszej rolki darni radzimy pracować na deskach, gdyż każde zdeptanie świeżo położonej darni może powodować powstanie nierówności. Rozpocznij kładzenie rolek darni troszeczkę poza finalnym kształtem podłoża. Możesz przyciąć wystające części do przeznaczonej powierzchni. Połóż darń w prostych liniach ostrożnie rozciągając wewnętrzne końce, które czasami mogą się podkręcać.
Upewnij się, czy końce darni są ze sobą należycie styczne.

Przemieszczaj swoją deskę po każdej rolce, aby uniknąć deptania darni. To bardzo ważne, aby ustawić na przemian połączenia na wzór murarski. Upewnij się, czy nie ma żadnych luk pomiędzy rolkami. Jeśli zażyczysz sobie ułożenia innych rolek w przeciwnym kierunku to od razu zapewni to ładny wygląd nowych pasków darni.

Powstrzymaj się od deptania nowo ułożonej darni dopóki korzenie odpowiednio się ułożą.

Kształtowanie Twojej murawy

Teraz możesz przyciąć trawę dostosowując ją do pożądanych kształtów dostosowując do prostych linii lub pomagając sobie ogrodowym wężem dla uzyskania nieregularnych kształtów. Na tym etapie rozważ ewentualne problemy w przyszłości spowodowane nietypowymi kształtami. Przytnij niechciane pozostałości starym nożem kuchennym lub najlepiej sierpowatym stalowym ostrzem.

Nawadnianie darni:

Dopóki po położeniu nowej darni nie jest zapowiadany rzęsisty deszcz, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni zraszacz, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie darni. Przemieszczaj zraszacz na całej rozciągłości darni przez kilka godzin, dopóki nawilżenie nie będzie dostateczne. Powtarzaj te czynności przez 2-3 dni, dopóki po podniesieniu brzegu rolki darni nie zauważysz nowych zdrowych białych korzeni pod spodem. Ostatecznie darń powinna zakorzenić się w glebie tak, że trudne będzie podniesienie jej brzegów ręką.

Koszenie trawy:

Kiedy darń jest już odpowiednio założona i zakorzeniona, może być już bardzo długa. Trzeba usunąć nie więcej niż 20%, w przeciwnym razie murawa może zostać uszkodzona. Rozpocznij pierwsze koszenie trawy z użyciem kosiarki z możliwością nastawienia pożądanej długości. Pamiętaj, że zbyt krótkie przystrzyżenie murawy spowoduje jej uszkodzenie. Trawa będzie rzadka, zahamowana we wzroście oraz zagrożona pojawieniem się mchu lub chwastów.

Kalendarz pielęgnacji darni

Styczeń

 • styczeń to miesiąc w którym pracy przy darni jest najmniej jeśli warunki pogodowe pozwolą, przewietrz powierzchnię darni za pomocą solidnych widelcowych zębów lub odpowiedniego urządzenia
 • otrzepując gałęzie i listki trawy utrzymasz ją w suchym stanie, co zapobiega uszkodzeniom
 • unikaj deptania darni, kiedy jest bardzo mokra i zmarznięta
 • jeśli warunki pozwolą, użyj kosiarki, aby pozbyć się zabrudzeń

Luty

 • luty to miesiąc, kiedy trawa wciąż nie wymaga dużej ilości pielęgnacji
 • upewnij się, czy Twoja kosiarka jest sprawna i gotowa do użycia. Możesz delikatnie przyciąć końce, ale jeśli na dworze było mroźnie, odczekaj przynajmniej 48h -powinieneś zaopatrzyć się również w środki do odrobaczania i preparaty, które pomogą zapobiec pojawieniu się niechcianych chwastów

Marzec

 • to miesiąc, w którym na niektórych wilgotniejszych partiach pielęgnacja powinna wystartować
 • po pierwszych sygnałach znacznego wzrostu trawy zastosuj delikatne i średnie wałkowanie powierzchni darni – to zniweluje nierówności spowodowane zimowych mrozem
 • przeczesuj energicznie murawę w różnych kierunkach i delikatnie spulchnij powierzchnię
 • podczas strzyżenia zawsze pamiętaj, aby nie przycinać gwałtownie dużej wysokości trawy. Usuń około 20- 25% długości listków. Usuń zanieczyszczenia.
 • po strzyżeniu dozwolona jest delikatna aplikacja preparatów do obróbki darni
 • marzec to również odpowiednia pora na pozbycie się mchu za pomocą odpowiednich środków i ewentualne zastosowanie wczesnowiosennych nawozów.

Kwiecień

 • w połowie miesiąca kontynuuj nawożenie murawy
 • jeśli obecność mchu nadal jest znacząca konieczny będzie również kolejny zabieg pozbycia się go
 • kontynuuj stopniowe koszenie trawy ze wzrastającą częstotliwością z jednego razu w tygodniu do dwóch, nie zapominając o podcinaniu
 • w uszkodzonych miejscach z cienką trawą i przetarciami używaj często grabi
 • aplikuj odpowiednio pasujące mieszanki nasion, aby na bieżąco uzupełniać miejsca z przerzedzeniami

Maj

 • teraz powinieneś kosić trawę 1-2 razy w tygodniu
 • na tym etapie zbawiennym może okazać się ponowne zasiewanie odpowiedniąmieszanką traw w miejscach znacznie przerzedzonych
 • wskazane jest użycie nawozu
 • chwasty powinny zostać usunięte za pomocą odpowiednich środków, zawsze stosuj się do rekomendacji zawartych na opakowaniu środka. Spróbuj zaaplikować, kiedy murawa jest sucha i nie ma wiatru

Czerwiec

 • sezon wzrostu trawy na dobre już się rozpoczął, kontynuuj więc program koszenia
 • jeśli preferujesz większą długość trawy zredukuj częstotliwość koszenia
 • kiedy zdecydujesz się nawodnić murawę, zrób to bardzo intensywnie, rzęsiście.Dobrze nawilż trawę i następnie pozostaw na kilka dni
 • zapobiegaj chwastom
 • jeśli masz problem z dużą ilością koniczyny, spróbuj lekko przystrzyc trawę
 • użyj nawozu, aby użyźnić i zachować żywy kolor trawy

Lipiec

 • kontynuuj koszenie w wybranej długości
 • nawadniaj trawę, jeśli to konieczne
 • jeśli wybierasz się na kilkutygodniowe wakacje zatrudnij kogoś do pomocyprzy strzyżeniu
 • może być wymagana kontynuacja usuwania chwastów

Sierpień

 • to dobra pora na aplikację ostatniej kuracji przeciw chwastom
 • użyj wysokoazotowego nawozu, aby zadbać o żywy kolor trawy
 • to także świetna pora na zasianie dodatkowych ziaren trawy

Wrzesień

 • częstotliwość koszenia może teraz spaść, więc wysokość trawy może się stopniowo powiększać
 • to idealny moment na wydrążenie ubitych kępek trawy. Kieruj się zalecaną obróbką dla odpowiedniej gleby. Wyrównaj zmierzwienia i przeczesz upewniając się, że trawa ukazuje się na wskroś. Jeśli trawa jest zbyt cienka, może zostać przyduszona i obumrzeć.
 • zasiej przerzedzone miejsca
 • szkodniki mogą być bardziej aktywne o tej porze roku
 • lekkie wałkowanie może mieć dobry wpływ, ale tylko wtedy, kiedy to konieczne
 • lekka skaryfikacja może przynieść pożytek
 • pod koniec miesiąca dobrze jest użyć jesiennego nawozu
 • podnoszenie i wyrównywanie przed zasiewem może opatrzeć łyse, dziurawe igarbate miejsca

Październik

 • wraz z wolniejszym wzrostem trawy maleje częstotliwość koszenia
 • mogą występować infekcje, więc konieczna będzie odpowiednia kuracja
 • konieczne jest także usuwanie zanieczyszczeń, odrobaczanie oraz przeczesywanie liści trawy
 • zbawienne będzie zaaplikowanie płynnego żelaza, aby wzmocnić kolor i „zahartować” trawę
 • przytnij krawędzie trawy, co ułatwi późniejsze zbieranie liści
 • to dobry miesiąc na nawożenie – zużycie trawnika jest mniejsze i rośnie wolniej.

Listopad

 • jeśli warunki dla gleby są odpowiednie możesz poddać trawę okazjonalnemu koszeniu
 • jeśli chcesz uzyskać żywy kolor trawy od samego początku roku, to ostatni dzwonek na użycie odpowiedniego nawozu

Grudzień

 • to nie jest najlepszy miesiąc na jakiekolwiek prace przy murawie
 • utrzymaj murawę wolna od zanieczyszczeń – przeczesuj i grab
 • jeśli przegapiłeś wcześniejsze koszenie brzegów, wybierz ładny, suchy dzień i zrób to w tym miesiącu
 • chroń trawę przed wilgocią i mrozem
 • zabierz kosiarkę do serwisu

Kilka faktów o darni:

 • trawa zawiera w 70-80% wodę
 • źdźbło trawy zawiera 4% azotu, 2% potasu i 0,5% fosforu
 • 15metrów kwadratowych trawy zawiera wystarczającą ilość tlenu dla czteroosobowej rodziny, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla, fluorek wodoru i szkodliwe azotany
 • 10 000 metrów kwadratowych murawy zawiera 9 milionów ziaren
 • murawa jest 6 razy bardziej efektywna niż pole pszenicy i 4 razy lepsza od łąki we wchłanianiu wody
 • w gorący dzień, murawa jest 30 stopni chłodniejsza od bruku i 14 stopni chłodniejsza od łysej gleby
 • frontowe trawniki ośmiu domów ma chłodzące właściwości podobne do siedemdziesięciu urządzeń

Najlepsze nasiona traw:

 • Osłona gleby

Produkty do pielęgnacji:

 • Kora drzew

Aby utrzymać murawę w najlepszej formie, oferujemy najlepsze wyselekcjonowane nasiona trawy świata, znakomitej jakości glebę oraz szeroki wachlarz specyfików do pielęgnacji trawy.